Facebook
Instagram
YouTube
Xko
|
EN
Account
Zobrazit menu
Menu
Zobrazit menu
Menu

Co se změní, když k volbám (ne)přijdete?

4 minuty čtení
Sdílet stránku
Zkopírovat odkaz do schránky
Sdílet na Facebooku

Síla rozdílového hlasu a proč na tom záleží i ze zahraničí

Volby nerozhodují jen ti, kteří k nim přijdou – ale i ti, kteří zůstanou doma. Když nevolíme my, udělá to za nás někdo jiný. A možná úplně jinak, než bychom si přáli.

Opravdu na mém hlasu záleží?

Možná se ptáte: „Co může změnit jeden hlas ze zahraničí?“ Překvapivě mnoho. V roce 2021 volilo v parlamentních volbách do Poslanecké sněmovny přibližně 10 500 Čechů žijících v zahraničí. Oproti tomu se v prezidentských volbách o dva roky později zúčastnilo už přes 23 000 krajanůvíce než dvojnásobek. A to i přesto, že tehdy ještě neexistovala možnost volit poštou, takže lidé museli cestovat na ambasádu nebo konzulát.

To, co tehdy zvládlo 23 000 lidí za ztížených podmínek, by teoreticky stačilo k zisku jednoho poslaneckého mandátu. V roce 2021 potřebovaly strany k získání jednoho křesla ve Sněmovně přibližně 20–25 tisíc hlasů. Když to spojíme s nově zavedenou korespondenční volbou, která odstraňuje bariéry, jako jsou vzdálenost, čas, finance, mohou Češi v zahraničí reálně ovlivnit obsazení jednotek poslaneckých míst – a tedy i podobu budoucí vlády.

Proč jsou volby do Poslanecké sněmovny zásadní?

Dvojnásobná volební účast v prezidentských volbách naznačuje, že hodně občanů vnímají pozici prezidenta výrazně významněji, než Poslaneckou sněmovnu a Poslance. Podobný trend můžeme sledovat i ve volební účasti občanů v ČR. Těžko říct, co tento pohled na roli prezidenta způsobuje - jestli silná pozice prezidentů jiných států, jednoduše uchopitelná volba mezi dvěma kandidáty, či jiné důvody.

Prezident je ale především symbol, hlava státu a diplomatická autorita. Skutečná moc ale leží v rukou vlády – a tu určuje výsledek parlamentních voleb.

Poslanecká sněmovna:

  • schvaluje zákony, které ovlivňují každodenní život (daně, zdravotnictví, školství, životní prostředí…)
  • kontroluje vládu a její činnost - i v oblasti zahraničních vztahů
  • schvaluje rozpočet
  • vyslovuje důvěru či nedůvěru kabinetu
  • rozhoduje o přijetí mezinárodních smluv
  • navozuje kontakty se svými zahraničními protějšky a prohlubuje spolupráci

Premiér, tedy nejvýznamnější exekutivní postava v Česku, vychází tradičně z vítězné strany nebo koalice voleb do Sněmovny. Prezident má sice volné ruce v tom, koho jmenuje premiérem, ale výběr je prakticky dán výsledkem parlamentních voleb. Kdo má většinu ve Sněmovně, má vládu.

Vláda:

  • zastupuje Českou republiku v mezinárodních jednáních a uzavírá mezinárodní smlouvy (většina musí být ratifikována Parlamentem).
  • reprezentuje ČR v EU, OSN, NATO, OBSE a dalších organizacích
  • plní závazky, které Česká republika má z mezinárodních smluv a organizací
  • určuje vztahy se státy, koordinuje rozvojovou spolupráci a humanitární pomoc
  • připravuje oficiální pozice ČR k tématům jako migrace, klima, obrana, lidská práva, atd.

Premiér:

  • reprezentuje ČR na nejvyšší úrovni (např. Evropská rada, summity NATO, GLOBSEC, V4 apod.)
  • koordinuje zahraniční politiku napříč resorty – s ministerstvem obrany, vnitra, průmyslu, školství apod.

Nyní máte možnost volit jednoduše – poprvé i poštou

Zatímco dříve bylo hlasování ze zahraničí logisticky náročné, nyní přichází historická změna: Koho se to týká? Občanů ČR, kteří budu v době voleb mimo ČR a nemohou se dostavit na zastupitelský úřad. Jak volit? Poštou – musíte se však včas zaregistrovat do zvláštního seznamu voličů (do 24.8.) a zažádat o zaslání dokumentů ke korespondenční volbě (do 29.8.). Kdy? Volby do Poslanecké sněmovny proběhnou na podzim 2025. Váš hlas musí na příslušný zastupitelský úřad doputovat nejpozději v sobotu 4. října, do 14:00 středoevropského času. V ten okamžik se uzavírají volební místnosti.

Ministerstvo zahraničí očekává, že účast Čechů v zahraničí bude díky této změně násobně vyšší. A pokud o možnosti volit informujete i své blízké nebo českou komunitu kolem sebe, dopad může být ještě větší.

Demokracie vás potřebuje – i za hranicemi

Obraz České republiky v zahraničí netvoří jen diplomaté a politici. Tvoří ho i vy – občané, kteří zůstávají v kontaktu se svou zemí, i když zrovna žijete jinde. Každý hlas ze zahraničí je signálem, že vám na směřování země záleží. A právě vaše účast může být oním rozdílovým hlasem, který nakonec rozhodne, kdo bude řídit Českou republiku v příštích letech.

Volte. Na vašem hlase záleží a má dopady.

Zapojte se a proměňte slova v činy ještě dnes

Podepište výzvu

Přidejte se k 543 395 demokratům, kteří podepsali naši výzvu.

Akční centrum

Zjistěte, jakým způsobem se můžete zapojit právě Vy.

Darujte

Darování je nejjednodušší a nejrychlejší cesta, jak se můžete zapojit hned teď.

Sdílet stránku
Zkopírovat odkaz do schránky
Sdílet na Facebooku

Související články

03. 07. 2025, 10:44

4 minuty čtení

Co se změní, když k volbám (ne)přijdete?

03. 07. 2025, 10:43

5 minut čtení

Korespondenční volba: Jak na to krok za krokem

03. 07. 2025, 10:41

2 minuty čtení

Jak se korespondenční volba osvědčila u našich sousedů?