Facebook
Instagram
YouTube
Xko
|
EN
Account
Zobrazit menu
Menu
Zobrazit menu
Menu
Sdílet stránku
Zkopírovat odkaz do schránky
Sdílet na Facebooku
Korespondeční volba

Návrh zákona o korespondenční volbě ze zahraničí je znova v Poslanecké sněmovně. Neuvěřitelných dvacet let nám různé politické strany slibují možnost volit poštou, nyní začala Sněmovna projednávat návrh zákona, který by to měl umožnit Čechům pobývajícím v zahraničí. Proč je to správný krok?

Právo volit je dáno Ústavou, ale využít jej v zahraničí je v současnosti velmi složité. Zatímco v České republice má většina voličů volební místnost v dochozí vzdálenosti – volebních okrsků bývá kolem 15.000, spoluobčané v zahraničí si musí vzít dovolenou a cestují mnohdy i několik tisíc kilometrů, aby mohli odvolit.

Zavedení možnosti volit ze zahraničí poštou je tak způsobem, jak zajistit rovnější a spravedlivější přístup k volbám a nediskriminovat spoluobčany v zahraničí. A to je něco, co k demokracii 21. století bezesporu patří.

29. 01. 2024

Jak jsou na tom s korespondenční volbou státy EU?

Existují pouze tři členské státy Evropské unie, které v žádných volbách a v žádné podobě hlasování poštou neumožňují. Jedná se o Chorvatsko, Maltu a Českou republiku. Jak to vypadá u sousedů?

29. 01. 2024

Jaké jsou parametry korespondenční volby ze zahraničí?

Sněmovna řeší novelu zákona o zavedení korespondenční volby v zahraničí. Koho se bude týkat a jak bude volba vypadat? Připravili jsme pro Vás přehled, kde nejen na tyto otázky odpovídáme

29. 01. 2024

Jak argumentují odpůrci korespondenční volby ze zahraničí?

Návrh novely zákona na zavedení volby poštou rozpoutal až překvapivě vášnivou debatu nejen na půdě Poslanecké sněmovny. Jaké jsou argumenty odpůrců a proč se nejedná o ohrožení demokracie? Na tyto a další otázky odpovídáme

29. 01. 2024

Proč je zavedení korespondenční volby krokem správným směrem?

O zavedení korespondenční volby ze zahraničí se u nás mluví už dvacet let. Nyní bychom se toho mohli skutečně dočkat. Proč korespondenční volba patří k demokracii 21. století?

29. 01. 2024

Ve Sněmovně naráží volba poštou na obstrukční taktiku. Co s tím?

Návrh korespondenční volby prochází v Poslanecké sněmovně prvním čtením. Jeho součástí jsou projevy k věci, ale i obstrukční balast, který byl v prvním týdnu v režii opozičních lídrů Tomia Okamury (SPD) a Andreje Babiše (ANO). Parlamentní demokracie funguje na principu vůle většiny a pomoct s přijetím korespondenční volby můžete i Vy.

29. 01. 2024

Strašení zahraniční zkušeností nemá pevný základ

Korespondenční volba prošla ve Sněmovně prvním čtením. Andrej Babiš tvrdí, že ANO změnilo postoj kvůli špatným zkušenostem ze zahraničí. “Špatné zkušenosti ze zahraničí” jsou ovšem jenom mýtem. Jaká je skutečně realita korespondenčního hlasování v zemích, kterými opozice straší?

Sdílet stránku
Zkopírovat odkaz do schránky
Sdílet na Facebooku