Demokraté s šancí postoupit do 2. kola
Petr Pavel
28 %
Armádní generál ve výslužbě a bývalý předseda Vojenského výboru NATO. Kandiduje s podporou občanů.
VíceDanuše Nerudová
23 %
Ekonomka a bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně. Kandiduje s podporou občanů.
VícePavel Fischer
POD 20 %
Senátor a bývalý velvyslanec, kandidát z minulých prezidentských voleb. Kandiduje s podporou senátorů.
VíceMarek Hilšer
POD 20 %
Lékař a senátor, kandidát z minulých prezidentských voleb. Kandiduje s podporou senátorů.
VíceProč ve výběru chybí
Petr Pavel
Kdo je Petr Pavel
Petr Pavel je bývalý voják, armádní generál Armády České republiky ve výslužbě a zakladatel iniciativy Spolu silnější. Mezi lety 2015-2018 působil ve funkci předsedy vojenského výboru NATO. O post prezidenta se chce ucházet poprvé.
PRO A PROTI
Generál Pavel má jasné prozápadní smýšlení s důrazem na demokratické hodnoty a systém. To prokázal i svým působením v NATO, kde dosáhl na nejvyšší vojenskou hodnost. Díky ní získal mezinárodní kredit a diplomatické zkušenosti. Podobně jako Danuše Nerudová byl i generál aktivní během pandemie koronaviru, během které založil iniciativu Společně silnější. Primárně se věnuje tématům bezpečnosti země.
Petr Pavel deklaruje, že do voleb nejde se sobeckým důvodem stát se prezidentem. Chce změnu k lepšímu po Miloši Zemanovi a tu změnu by podle něj nepředstavoval Andrej Babiš. V rozhovoru pro Milion chvilek uvedl, že by neměl problém od své kandidatury upustit, kdyby viděl lepšího demokratického kandidáta nebo kandidátku. Později však uvedl, že má pochybnosti o podpoře Danuše Nerudové z důvodu jejích unáhlených vyjádření souvisejících s Ukrajinou, jejího komentáře na adresu Zuzany Čaputové, a z role manžela Nerudové u fúze Agrofertu. Pavel označuje populismus za jedno z největších ohrožení pro společnost a Andreje Babiše označuje za jednoho z jeho čelných představitelů. Šance na vítězství Petra Pavla je vysoká.
Kaňkou na Pavlově životopisu je jeho předlistopadové členství v Komunistické straně Československa, kam vstoupil, aby mohl budovat kariéru v armádě.
Jakým by byl Petr Pavel prezidentem? A jak by se zachoval v případě nepostupu do druhého kola? Petr Pavel odpovídal na otázky mluvčí Milionu chvilek Hany Strašákové a podporovatelů Milionu chvilek.
Andrej Babiš
Kdo je Andrej Babiš
Andrej Babiš je předseda hnutí ANO, bývalý premiér a ministr financí. Je majitelem konglomerátu Agrofert a vlastníkem třetiny soukromých médií. V současné době je obžalovaný pro dotační podvod. O post prezidenta se chce ucházet poprvé.
Proč není Andrej Babiš demokratický kandidát?
Andrej Babiš podporuje autoritářský režim Viktora Orbána. Maďarský premiér několik let demokracii ve svém státě pohřbívá. A právě Orbán je Babišovým velkým vzorem a osobním přítelem.
Andrej Babiš byl jako premiér v kolosálním střetu zájmů. Stále vlastní třetinu soukromého mediálního trhu a stále je de facto majitelem holdingu Agrofert, kterému si jako premiér mohl snadno přihrávat dotace a likvidovat politickou i podnikatelskou konkurenci.
Andrej Babiš své odpůrce označil za fašisty a nacisty. Takto promluvil o lidech, kteří podporují vládní koalici, na svém mítinku, a to jen proto, aby je trestuhodně očernil, onálepkoval.
Andrej Babiš je usvědčený lhář. Za to, že Andrej Babiš lhal o tom, že demonstranti protestující proti jeho vládě jsou placení a najatí, mu nařídil soud omluvu. Soud s Babišem vyhrála Jana Filipová - jedna z demonstrantek.
Andrej Babiš měl vždy velmi úzké vztahy se současnou hlavou státu. Miloš Zeman dlouhá léta otevřeně podporoval Putinovské Rusko a totalitní Čínu.
Andrej Babiš ve svých kampaních využívá dezinformace a bezskrupulózně očerňuje své konkurenty. Je dost možné, že stejné praktiky využije i v prezidentské kampani.
Danuše Nerudová
Kdo je Danuše Nerudová
Danuše Nerudová je ekonomka, profesorka a v letech 2018-2022 rektorka Mendelovy univerzity v Brně. Je spoluzakladatelka iniciativy KoroNERV-20. O post prezidentky se chce ucházet poprvé.
PRO A PROTI
Bývalá rektorka Nerudová považuje za největší hrozbu pro naši zemi Putinovo Rusko, což jen podtrhuje její jasně prozápadní smýšlení. V kampani se intenzivně zaměřuje na mladou generaci, kde se těší silné podpoře. To se podepisuje i na její komunikaci prostřednictvím moderních platforem. Jako vystudovaná ekonomka a akademička se aktivně vyjadřuje k aktuální nepříznivé situaci. Věnuje se tématům daní, důchodů a ekonomické prosperitě.
Podobně jako Petr Pavel byla i Danuše Nerudová aktivní během covidové pandemie. Podobají se také v jasné kritice Miloše Zemana a svého soupeře v kampani Andreje Babiše. Oba se navíc mohou opřít o silný mandát občanských podpisů. Danuše Nerudová v předvolebních průzkumech kontinuálně roste a má tak vysokou šanci na vítězství.
Nevýhodou Danuše Nerudové je fakt, že do povědomí většinové společnosti vstoupila až po ohlášení své kandidatury a značná část společnosti tak může znát spíše její kampaň než ji samotnou. S Nerudovou jsou spjaté její kontroverzní komentáře na sociální síti Twitter. Problematickým bodem v její kandidatuře může být její manžel, který z pozice místopředsedy na antimonopolním úřadu zpracovával některé fúze Babišova Agrofertu.
Jakou by byla Danuše Nerudová prezidentkou? A jak by se zachovala v případě nepostupu do druhého kola? Danuše Nerudová odpovídala na otázky mluvčí Milionu chvilek Hany Strašákové a podporovatelů Milionu chvilek.
Pavel Fischer
Kdo je Pavel Fischer
Pavel Fischer je diplomat a v letech 2003-2010 zastával funkci velvyslance ve Francii a Monaku. V roce 2018 se stal senátorem. Působil jako předseda správní rady Nadace Forum 2000. O post prezidenta se chce ucházet podruhé. V roce 2018 skončil třetí.
PRO A PROTI
Senátor Fischer opírá svou kandidaturu o svou bohatou praxi v diplomacii. Zkušenost má i z posledních prezidentských voleb, ve kterých skončil na třetím místě. Své nově nabyté povědomí zužitkoval ve volbách do Senátu. V rámci horní komory parlamentu vystupuje výrazně proti autoritářským režimům Číny a Ruska.
Fischer byl v rozhovoru pro Milion chvilek transparentní ohledně nutnosti volby demokrata na Hrad. Tvrdí, že je třeba udělat maximum pro to, aby se Andrej Babiš nestal prezidentem. Je připravený vyjádřit podporu demokratickému kandidátovi nebo kandidátce ve druhém kole. Fischer je v horní komoře Parlamentu předsedou Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost.
Vzbudil rozruch svými konzervativními výroky ke komunitě LGBTQ+. Proti Fischerovi mluví také fakt, že už mu volba jednou nevyšla a velmi málo kampaňuje. Jeho šance na zvolení jsou tak velmi nízké.
Jakým by byl Pavel Fischer prezidentem? A jak by se zachoval v případě nepostupu do druhého kola? Pavel Fischer odpovídal na otázky mluvčí Milionu chvilek Hany Strašákové a podporovatelů Milionu chvilek.
Marek Hilšer
Rozhovor zveřejníme v případě podpory nad 5 %
Kdo je Marek Hilšer
Marek Hilšer je lékař a pedagog. Na Univerzitě Karlově působí jako vyučující a vědecký pracovník se zaměřením na boj s rakovinou. V roce 2018 se stal senátorem. O funkci prezidenta se bude ucházet podruhé. V roce 2018 skončil pátý.
PRO A PROTI
Senátor Hilšer se do povědomí širší veřejnosti dostal v posledních prezidentských volbách, ve kterých skončil na pátém místě. Po nezvolení se rozhodl pro dráhu senátora. Velmi brzy však ohlásil, že se pokusí o Hrad zabojovat znovu. Hilšerova orientace je jasně prozápadní.
Ještě před politickou kariérou vystupoval proti Putinovým expanzivním tendencím nebo proti Zemanovu příklonu k Číně v roli aktivisty. Dnes, jak sám říká, hledá už hlavně politické cesty k prosazení toho, co považuje za správné. V Senátu působí jako jako místopředseda výboru pro sociální politiku.
Hilšer se v kampani staví do pozice ryze občanského kandidáta. Ani tentokrát však nenasbíral 50 000 podpisů občanů a o podporu požádal senátory. Ve volbách v roce 2018 byl po prvním kole aktivní v podpoře Jiřího Drahoše proti Miloši Zemanovi. V rozhovoru pro Milion chvilek prozradil, že už na podporu jiného kandidáta moc nedá. Přesto, že on sám se průzkumy neřídí, nevyvíjí se pro něj dobře. Jeho podpora v lepším případě stagnuje a šance na zvolení je tak krajně nepravděpodobná.