Facebook
Instagram
YouTube
Xko
|
EN
Account
Zobrazit menu
Menu
Zobrazit menu
Menu

Stovky lidí se postavily proti násilí a nenávisti ve veřejném prostoru

2 minuty čtení
Sdílet stránku
Zkopírovat odkaz do schránky
Sdílet na Facebooku

Na náměstí Vaclava Havla v Praze se ve středu 7. května 2025 sešly stovky lidí, kteří se rozhodli říci jasné „ne“ rostoucí vlně nenávisti a násilí ve veřejném prostoru. Shromáždění s názvem STOP NÁSILÍ A NENÁVISTI: Vraťme politice slušnost upozornilo na nebezpečné výpady politické reprezentace vůči novinářské obci, menšinám a občanské společnosti.

Akci zorganizoval spolek Milion chvilek pro demokracii ve spolupráci s dalšími iniciativami – Centrem pro informovanou společnost, Hlasem Ukrajiny, Kanárky v síti, komunitou Pražská kaviareň a Společně to zvládneme.

„Ústrky, výhružky a bagatelizace nenávistných výroků oslabují samotné základy demokracie,“ varoval předseda spolku Milion chvilek pro demokracii Lukáš Hilpert. Ve svém projevu apeloval na političky a politiky, aby jednali odpovědně a nepodněcovali polarizaci a nenávist: „Důvěru v média a veřejné instituce musíme chránit, ne ji podkopávat.“

Výhrůžky novinářům nejsou ojedinělé

Podle aktuálního výzkumu Českého národního výboru Mezinárodního tiskového institutu a agentury IPSOS čelí až 80 % českých novinářek a novinářů různým formám osobních a online útoků. Organizátoři upozornili na alarmující trend, kdy se politici sami podílejí na šíření nenávistných výroků na sociálních sítích a často cílí na konkrétní osoby.

Pavol Szalai z organizace Reportéři bez hranic připomněl, jak rychle může svoboda médií a právo občanů na informace zmizet: „Slovensko se propadlo na 38. místo ve světovém indexu svobody tisku, USA až na 57. příčku ze 180 zemí. Česká republika je na 10. místě – a to nás zavazuje. Praha dnes stojí jako hlavní město svobody tisku. Udělejme vše, aby tomu tak zůstalo.“

Válečná uprchlice čelí nenávisti i v Česku

Silným momentem shromáždění byl projev ukrajinské aktivistky Anastasiie Sihnaievské, kterou v online prostoru napadl poslanec Tomio Okamura. „Do Česka jsem nepřijela hledat lepší život. Přijela jsem, protože mě z mého domova vyhnalo Rusko. Vystavit mě lynči nebyla náhoda. Byla to strategie, jak mě zastrašit. Nebudu mlčet, nebudu tolerovat nenávist. Nebudu mlčet o tom, že Rusko je hrozbou pro svobodný svět,“ uvedla ve svém projevu.

Sihnaievská upozornila i na působení ruských vlivových struktur v Česku: „Nejsou to tanky. Jsou to třeba ruská centra, která slouží k propagandě, šíření nenávisti a lží.“

Vystoupily známé osobnosti

Na pódiu se vystřídala řada veřejně známých osobností, které dlouhodobě prosazují demokratické hodnoty a otevřenou společnost. Promluvili například filozof Václav Němec z Univerzity Karlovy, hokejista Dominik Hašek, expert na dezinformace Josef Holý, publicista Fedor Gál nebo hudebník Šimon Bilina. Společným jmenovatelem všech vystoupení byla výzva k větší odpovědnosti veřejných činitelů a k zastavení šíření nenávisti ve veřejném prostoru.

Zapojte se a proměňte slova v činy ještě dnes

Podepište výzvu

Přidejte se k 543 395 demokratům, kteří podepsali naši výzvu.

Akční centrum

Zjistěte, jakým způsobem se můžete zapojit právě Vy.

Darujte

Darování je nejjednodušší a nejrychlejší cesta, jak se můžete zapojit hned teď.

Sdílet stránku
Zkopírovat odkaz do schránky
Sdílet na Facebooku