Pohádkové jmění, daňové úlevy i zmanipulované zakázky. Viktor Orbán si vybudoval armádu vlivných spojenců. V Česku je politický vliv a miliardový byznys v rukou jednoho člověka – Andreje Babiše.
„Už nenajdete žádné jednoduše doložitelné hospodářské zločiny, které by bylo možné spojit s lidmi hromadícími své bohatství,“ říká investigativní novinář Gergely Brückner v úvodu dokumentu Dynastie. A má pravdu. Propojení politiky a byznysu ve střední Evropě je mnohem nenápadnější než v devadesátých a nultých letech. Zneužívání veřejných peněz často probíhá způsoby, které se na první pohled zdají legální – v maďarském případě pomocí právních předpisů šitých na míru, zmanipulovaných veřejných zakázek nebo daňových úlev.
Dynastie, dokument maďarské investigativní skupiny Direkt36, rozkrývá spletitou síť machinací, pomocí kterých strana Fidesz budovala svou ekonomickou moc a pomáhala k bohatství úzkému okruhu lidí kolem premiéra Viktora Orbána. V popředí stojí Orbánův zeť István Tiborcz, který se díky politickému vlivu svého tchána stal jedním z nejbohatších lidí v Maďarsku.
Dobře to ilustruje příběh firmy, která stála na počátku jeho podnikání. Společnost Elios se zabývala modernizací systémů pouličního osvětlení, a to v rámci zakázek ze státních i evropských peněz. Veřejné zakázky ale byly připraveny tak, aby je nemohla získat žádná jiná společnost. Firma navíc často o pravidlech soutěže věděla dříve, než konkrétní projekt vůbec vznikl.
Opulentní život v maďarském Versailles
Samotný Viktor Orbán oficiálně bohatý není. To rozhodně neplatí v případě jeho rodiny a přátel. Díky lukrativním zakázkám se na vrchol žebříčku nejbohatších lidí v Maďarsku vyhoupl Orbánův blízký přítel Lőrinc Mészáros, jehož majetek přesahuje 3 miliardy eur (přes 75 miliard korun).
Orbán nepotřeboval peníze ze státního rozpočtu napřímo krást. Vytvořil systém, díky kterému odtečou tam, kam chce, a ze kterého profitují jím vybraní lidé. Dlouhodobě mluví o tom, že chce, aby v některých odvětvích dominovaly maďarské firmy. „Samozřejmě nikdy neřekne ‚Chci, aby to byly společnosti mého zetě,‘ nebo ‚Chci, aby je vlastnil můj přítel z dětství Lörinc Mészáros.‘ Ale právě to se děje,” komentuje situaci spoluautor dokumentu András Pethö.
Existuje podezření, že Mészáros stojí za koupí a rekonstrukcí zámku Hatvanpuszta, který je oficiálně majetkem premiérova otce Győzőho Orbána. Podle opozice ho ale tajně využívá právě Viktor Orbán. Jen obytná plocha zámku má rozlohu 6 tisíc metrů čtverečních. K tomu patří rozlehlá zahrada, palmový háj a několik bazénů. V době, kdy běžní Maďaři zažívají tvrdé dopady zhoršující se ekonomické situace, si premiér nechal vybudovat své vlastní „malé Versailles“.
Dynastie Agrofert
Zatímco v Maďarsku jde o spletitou síť, v Česku je realita jednodušší – a o to děsivější. Miliardový byznys a vysoká politika je tady totiž jedno a to samé. Obojí se koncentruje v osobě Andreje Babiše.
Bývalý premiér je vlastníkem miliardového koncernu Agrofert. Aby se vyhnul střetu zájmů, převedl sice své akcie do svěřenských fondů. Podle Evropské komise šlo ale jen o pokus obejít zákon, a Babiš své firmy i nadále ovládá. Když byl premiérem, dostával jeho holding od státu miliardy na nejrůznějších státních zakázkách, další miliardy od českých a evropských daňových poplatníků pak získával ve formě dotací.
Než Andrej Babiš vstoupil do vlády, dopřával český stát všem potravinářům na dotacích ročně kolem 130 milionů korun. V roce 2015 už suma poskočila na více než 200 milionů. V dalším roce pak vzrostla na 396 milionů. Z toho čtvrtina, téměř 104 milionů korun, putovala do Babišova koncernu.
Kromě dotací uměly Babišovy firmy pozoruhodně dobře vítězit v různých soutěžích o státní zakázky. Už po prvních dvou letech v politice, kdy Babiš vedl resort financí, rostly úspěchy koncernu Agrofert neuvěřitelným tempem. Za příznivým ekonomickým stavem jeho firem přitom nestály jen dotace a státní zakázky na celostátní úrovni. Agrofert to měl dobré i v krajích, kde vládli hejtmani ANO. Stejně jako v případě Orbánových blízkých se tak Babiš zcela zjevně obohacoval a obohacuje z veřejných peněz.
Svůj politický vliv navíc uplatňoval k likvidaci konkurence. V roce 2016, kdy byl Babiš ministrem financí, finanční správa nezákonně vydala zajišťovací příkazy na firmu FAU za 343 milionů a prakticky ji tím zlikvidovala. Později byla zveřejněna anonymní nahrávka, kde Babiš říká: „Ty naši klekli na tu FAU Přerov, takže ta je v insolvenci.“ Agrofert měl přitom zájem o sklad firmy, která ho ale nechtěla prodat.
Maďarskou cestou?
Viktor Orbán je maďarským premiérem nepřetržitě již 15 let. Za tu dobu stačil pro sebe a své blízké vybudovat miliardové impérium. Kombinací ekonomického a politického vlivu koncentruje ve svých rukou obrovskou moc, kterou podpokovává demokratické principy své země a ohrožuje její budoucnost. Maďarský příklad ukazuje, kam až může zajít vyprázdněný populismus spojený s ekonomickou mocí. Orbán se stejně jako Babiš staví do pozice bojovníka proti zkorumpovanému systému, zatímco tento systém přetváří k vlastnímu prospěchu.
Dokument Dynastie zaznamenal na YouTube již 3,6 milionu zhlédnutí a vyvolal obrovskou vlnu zájmu. Přichází totiž v čase, kdy se většinová maďarská společnost budí z politické apatie. Už i běžným Maďarům a Maďarkám začíná být proti srsti, že zatímco se oni sami propadají do existenčních ekonomických problémů, kruhy napojené na vládnoucí stranu si z jejich peněz zvyšují svá absurdně velká bohatství.
I Česko si bude na podzim vybírat, jaké politiky chce ve svém čele. Vyvarujme se maďarského příkladu a nedopustme koncentraci ekonomické a politické moci, kterou představuje Andrej Babiš a jeho hnutí ANO.
Zapojte se a proměňte slova v činy ještě dnes
Podepište výzvu
Přidejte se k 543 395 demokratům, kteří podepsali naši výzvu.
Akční centrum
Zjistěte, jakým způsobem se můžete zapojit právě Vy.
Darujte
Darování je nejjednodušší a nejrychlejší cesta, jak se můžete zapojit hned teď.