Facebook
Instagram
YouTube
Xko
|
EN
Account
Zobrazit menu
Menu
Zobrazit menu
Menu

Co znamená zvýšení koncesionářských poplatků pro českou společnost?

Sdílet stránku
Zkopírovat odkaz do schránky
Sdílet na Facebooku

Minulou středu vláda vykročila směrem k posílení role veřejnoprávních médií, když odhlasovala tzv. velkou mediální novelu.

Její klíčovou součástí je i navýšení koncesionářských poplatků, které se neměnily u ČT od roku 2008 a u ČRo dokonce od roku 2005. Nově získané stamiliony by měly posílit udržitelnost rozpočtů veřejnoprávních médií a upevnit jejich schopnost poskytovat nezávislé informace. Právě to dělá z veřejnoprávních médií jeden z klíčových pilířů demokracie.

Mezi vládními stranami dosud není jasná shoda na všech parametrech - např. rozšíření definice poplatníka i na domácnosti, které sice nemají klasické přijímače, ale mohou přijímat vysílání přes internet pomocí tabletů nebo mobilů. Celkově však lze říct, že jde novela dobrým směrem.

Nově by také média veřejné služby musela plnit vzdělávací roli v boji proti dezinformacím a poplatky by se automaticky měly valorizovat spolu s rostoucí inflací.

Výrazné posílení rozpočtů ČT a ČRo a silnější vymezení jejich společenské role by mohlo výrazně přispět k tomu, aby Česko nešlo ve stopách Slovenska či Maďarska a podařilo se zabránit unesení veřejnoprávních médií politickými garniturami, které je využívají jako nástroj k upevnění své moci.

Odstrašujícím příkladem budiž právě Slovensko, kde v pondělí nově zvolený prezident Peter Pellegrini podepsal zákon o zrušení veřejnoprávní televize a rozhlasu RTVS. Zrušené veřejnoprávní médium nahradila nově vzniklá Slovenská televize a rozhlas, u které ovšem dojde k zásadnímu posílení státního dohledu nad jejím fungováním. Ukazuje na to například fakt, že se nový vedoucí bude muset každý týden zodpovídat ministryni kultury.

I pro Česko je ale ochrana veřejnoprávních médií aktuálním tématem. Potvrzují to i opakované útoky opozičních stran, naposledy například lídra nejsilnější opoziční strany Andreje Babiše. Ten ve Sněmovně označil možné navýšení koncesionářských poplatků za „korupci“, které se pokusí zabránit „krvácením na barikádě“, neboli rekordními obstrukcemi při projednávání ve Sněmovně.

O to více jsou nezávislá, sebevědomá a odolná veřejnoprávní média poskytující nezávislé informace pro naši demokracii důležitá. Obzvlášť ve chvíli, kdy ta soukromá jsou v Česku především v rukou velkých oligarchů, kteří jich často využívají ke svým soukromým zájmům.

Zdroje

Zapojte se a proměňte slova v činy ještě dnes

Podepište výzvu

Přidejte se k 543 395 demokratům, kteří podepsali naši výzvu.

Akční centrum

Zjistěte, jakým způsobem se můžete zapojit právě Vy.

Darujte

Darování je nejjednodušší a nejrychlejší cesta, jak se můžete zapojit hned teď.

Sdílet stránku
Zkopírovat odkaz do schránky
Sdílet na Facebooku