Facebook
Instagram
YouTube
Twitter
|
Zobrazit menu
Menu

Zatajování informací ministerstvem vnitra v době, kdy informace nejvíce potřebujeme?

Sdílet stránku
Zkopírovat odkaz do schránky
Sdílet na Facebooku

Opozice, odborníci i veřejnost tlačili od jara na vládu a další instituce, aby s nimi sdílela data týkající se epidemie. Zatímco v Německu kancléřka simulace vývoje představila celé společnosti zcela transparentně a bez příkras, naše vláda urputně data, a z nich vyplývající scénáře, tajila. Akademici i soukromá sféra by přitom mohli v případě dostupnosti dat pomoci vládě lépe predikovat vývoj i dopad opatření.

Vládu a jí podřízené instituce se podařilo částečně přesvědčit, že informace jsou důležité i pro veřejnost a nestačí tak pouze představovat nová opatření. Stále to drhne, ale pomalu začala některá data zveřejňovat na webu ministerstva zdravotnictví.

A jak zareagovalo ministerstvo vnitra? Navrhlo změnu zákona, která by umožnila informace v nouzovém stavu tajit. „Současné zkušenosti ukazují, že v krizové situaci je nezbytné zajistit právo na informace bezodkladně, nikoli s mnohaměsíčním či mnohaletým zpožděním,“ kritizuje návrh ministerstva Oldřich Kužílek, spoluautor zákona o svobodném přístupu k informacím.

Tolik shrnutí, jak k transparentnosti přistupuje současná vláda. Více informací na irozhlas.cz.

Sdílet stránku
Zkopírovat odkaz do schránky
Sdílet na Facebooku