Facebook
Instagram
YouTube
Twitter
|
Account
Zobrazit menu
Menu
Zobrazit menu
Menu

Světlo pro Bečvu

Sdílet stránku
Zkopírovat odkaz do schránky
Sdílet na Facebooku

Vltava se rozzáří světlem z plovoucích svíček. Protestní akce spolku Milion chvilek pro demokracii s názvem ‘Světlo pro Bečvu’ má upozornit na největší přírodní katastrofu tohoto desetiletí. V neděli 20. prosince proto od 17 hodin začnou Vltavu mezi Karlovým mostem a Mostem Legií symbolicky rozsvěcovat plovoucí svíčky. Vizuální stránku protestu doplní i další ze série laserových happeningů Rok změny.

Před třemi měsíci unikla do řeky Bečvy směs jedovatých látek. To následně způsobilo úhyn 40 tun ryb a zničení říčního ekosystému, jehož obnova potrvá desítky let. Kromě události samotné je však alarmující i chování státních institucí, zejména Inspekce životního prostředí, Povodí Moravy, města Valašské Meziříčí, Vlády ČR a Ministerstva životního prostředí v čele s Richardem Brabcem. Ty se totiž dopustily hned několika pochybení. Mezi ty nejzávažnější patří zaštiťování se neexistujícím informačním embargem, pozdní odběry vzorků, obhajování soukromých firem dříve než byly dostupné výsledky řádného vyšetřování, pozdní informování veřejnosti a celkově vágní a nepřesná komunikace. Všechny tyto kroky výrazně narušují důvěru občanů ve státní instituce. A obnovení důvěry může trvat možná stejně dlouho, jako obnovení života v mrtvé Bečvě. Spolek Milion Chvilek chce proto prostřednictvím protestní akce připomenout otravu řeky a zároveň si posvítit na pochybné prošetřování celé kauzy.

Akce má ale také symbolickou rovinu. Předvánoční atmosféra přináší naději, z čehož metaforicky vychází i koncept události: „Světlo pro Bečvu má hned několik významů. Jsou to svíčky, které budeme posílat po Vltavě jako vzpomínku na život v Bečvě. Je to laser, kterým svítíme na kauzy ve stínu koronaviru. A naposled to je naděje - naděje pro Bečvu a také na normální stát, naděje na změnu.” (viz událost na Facebooku). Cílem nedělní události je tedy také podpora sounáležitosti napříč republikou a sounáležitosti mezi demokraticky smýšlejícími lidmi.

Voskové lodičky budou po vodě posílány ze Střeleckého ostrova. Účastníci si je budou moci vyzvednout u několika stánků, aby se zamezilo shlukování lidí ve skupinách. Na místě bude dezinfekce a organizátoři budou dohlížet na dodržování rozestupů i nošení roušek. Vypuštěné lodičky budou nad jezem sbírány kánoisty, aby nedošlo ke znečištění řeky.

Benjamin Roll, předseda a mluvčí Milionu chvilek pro demokracii se vyjádřil:

„To, co nyní zažívá Česká republika, se jmenuje 'unesený stát'. Babiš slíbil, že bude řídit stát jako firmu a zatím jej spíš pěkně zřídil - jako firmu v likvidaci. Nejasné vyšetřování ekologické katastrofy v Bečvě jen podtrhuje všechna ostatní selhání a kauzy. Jak můžeme důvěřovat vládě, jejíž premiér nemá zájem na poctivém vyšetřování kauz spojených s jeho firmami či s ním samým…? Babišův střet zájmů má čím dál fatálnější důsledky pro naši zemi!"

Jiří-Jakub Zévl, místopředseda a mluvčí spolku se vyjádřil:

„S troškou nadsázky se kauza Bečva může klidně počítat mezi oběti koronaviru. Ve stínu pandemie se schovala i největší česká ekologická katastrofa desetiletí. Naštěstí kauza - na rozdíl od řeky - není zcela mrtvá. I přes šikovné zametení pod koberec se reportérům podařilo držet ji při životě a objevovat nové skutečnosti. Obrovský dík patří novinářům a všem, kteří se kauzou poslední měsíce zabývají. Bečva nevyšumí! ”

Kontakty:

Benjamin Roll, předseda a mluvčí spolku Jiří-Jakub Zévl, místopředseda a mluvčí spolku, [email protected], +420 723517437

Zapojte se a proměňte slova v činy ještě dnes

Podepište výzvu

Přidejte se k 543 395 demokratům, kteří podepsali naši výzvu.

Akční centrum

Zjistěte, jakým způsobem se můžete zapojit právě Vy.

Darujte

Darování je nejjednodušší a nejrychlejší cesta, jak se můžete zapojit hned teď.

Sdílet stránku
Zkopírovat odkaz do schránky
Sdílet na Facebooku