Třetí, s kým jsme se v rámci setkávání s opozičními lídry potkali, byli zástupci Starostů a nezávislých - Vít Rakušan a Karel Dvořák. I jich jsme se ptali, co jejich strana udělá pro odstavení extrémistů a populistů od moci a jaká je jejich vize budoucího směřování ČR. Tady jsou jejich odpovědi na našich 5 otázek.
-
Jak bude Vaše strana bránit Babišově koalici v ovládnutí veřejnoprávních médií, postupné destrukci státní správy a stupňování střetu zájmů? Vít Rakušan nás ujistil o záměru Starostů veřejnoprávní média razantně bránit. Konkrétně použil slovní spojení “brutální obstrukce”, s tím, že STAN má 22 poslanců, přičemž právo zapojit se do rozpravy prý využije každý z nich. Pokud Babišova vláda přesto své návrhy na sílu prosadí, mají Starostové záměr napadnout tyto změny jak u Evropské komise, tak u Ústavního soudu.
-
Na Letné jsme Vás vyzvali: „otevřete se novým lidem“. Jaké konkrétní kroky v tomto směru Vaše strana udělala a udělá? Podle Víta Rakušana STAN od voleb zažívá poměrně velký zájem o vstup do strany - mělo se přihlásit už 400 nových zájemců o členství, přičemž velký vliv na počet žádostí měla také shromáždění Milionu chvilek na Staromáku 17. listopadu, kde ke vstupování do stran vyzval Petr Pithart - či březnové setkání na Letné, kde jsme k témuž kroku vyzvali i my.
STAN podle Rakušana činí kroky k tomu, aby byl vstup nových lidí co nejhladší a efektivní - a aby je někdo provedl naloďovacím procesem. Zároveň podle něj lidé musí být realisté a činit tento krok s odhodláním překonat i možné překážky, protože nelze očekávat, že by na nové členy čekal “uvítací výbor”. Členství s sebou nese i jistou práci, odpovědnost a samostatnost.
- Co Vaše strana udělá pro to, aby byla atraktivnější pro více voličů? Jak se poučí ze svých chyb? „Proč podle Vás tolik lidí volí Andreje Babiše? Jaké pocity a potřeby tito lidé mají – a jak chcete alespoň část z nich oslovit?“
Co se týče snahy oslovit nové voliče, zmiňoval Vít Rakušan především pozitivní program a silnou vizi, kompetentní nositele této vize a osobní přítomnost v regionech. On osobně prý od voleb objel již 70 různých míst s tím, že jeho cílem je dělat to podobně jako Péter Magyar a podat si ruku alespoň s milionem lidí.
- Komunální a senátní volby v říjnu 2026 – Jak se Vám daří otevírat komunální kandidátky novým lidem – a co děláte proto, aby se v senátních volbách netříštily hlasy pro demokratické kandidáty?
Podle Rakušana se STANU daří získávat na své kandidátky mnohé nestraníky - a to i díky využívání metody Podpisovky, kdy musí kandidáti aktivně sbírat podpisy v ulicích, čímž mohou ovlivnit své pořadí na kandidátce. Co se týče Senátu, snaží se STAN v mnoha obvodech spolupracovat s tím, že “někdy byly bohužel postaveni i kandidáti jiných demokratických stran.”
- Hlídat vládu je důležité, ale zároveň je třeba proaktivně komunikovat vlastní agendu. Kdy a v jaké formě chystá Vaše strana představení vlastní pozitivní vize a programu pro Českou republiku?
V tomto bodě byl Vít Rakušan nejsdílnější a o této oblasti začal sám proaktivně hovořit. STAN podle něj ve spolupráci s odborníky a vlastní stínovou vládou tvoří vizi a program, který chtějí představit a který by měl mít čtivou a srozumitelnou podobu. Mělo by se tak stát “BRZY” - dříve než za rok. Starostové mají prý v plánu aktivně komunikovat, co konkrétně budou dělat, pokud se chopí moci - a jak případně napraví některé destruktivní kroky, které nyní dělá Andrej Babiše. Toho prý považují za muže minulosti, který vládne naposled. STAN chce ukázat lidem včetně jeho voličů, v čem konkrétně lidi obelhal.
Tolik k obsahu setkání.
Těchto 5 oblastí budeme i nadále sledovat a motivovat voliče, ať po svých stranách chtějí vidět v tomto směru co nejlepší práci. Jak si v tom povedou, si musí udělat obrázek každý sám.
My považujeme za důležité vést s politickými stranami dialog a motivovat je k co nejsilnější a nejodpovědnější reakci na marasmus, do kterého Česká republika směřuje. Věříme, že bez silných politických stran a věrohodné alternativy k extrému se tahle země neobejde. Už od voleb proto lidi vyzýváme ke vstupování do politických stran.
Nadávat u piva zkrátka nestačí. A každý politik, který se rozhodl převzít odpovědnost, jít s kůží na trh a podstupovat často nevděčnou námahu pro dobrou věc si zaslouží naši úctu.
Ať je tedy více takových.
Pokud ještě žádnou stranu nepodporujete, zvažte to – forem podpory existuje více.
Bez Vás se ale politika prostě nezmění.
Děkujeme STANu za setkání i za slova poděkování pro všechny aktivní občany, kterým to není jedno.
Příští report bude o setkání s předsedou Lidovců Janem Grolichem.
Zapojte se a proměňte slova v činy ještě dnes
Podepište výzvu
Přidejte se k 543 395 demokratům, kteří podepsali naši výzvu.
Akční centrum
Zjistěte, jakým způsobem se můžete zapojit právě Vy.
Darujte
Darování je nejjednodušší a nejrychlejší cesta, jak se můžete zapojit hned teď.