Facebook
Instagram
YouTube
Xko
|
EN
Account
Zobrazit menu
Menu
Zobrazit menu
Menu

Milion chvilek svolal před volbami shromáždění na Hrad

Sdílet stránku
Zkopírovat odkaz do schránky
Sdílet na Facebooku

II. nádvoří Pražského hradu dnes zaplnili “turisté,” kteří se přišli na akci Dotáhneme změnu: Demokrat na Hrad postavit za lepšího prezidenta/ku a ukázat, jaké hodnoty od nové hlavy státu chtějí. Ze štaflí (podium nebylo organizátorům z Milionu chvilek kvůli bezpečnostním kontrolám umožněno na nádvoří pronést) pak zaznělo, co pro to, aby na Hradě opravdu usedl demokrat, může každý z voličů udělat. O nutnosti podpory mezi demokratickými kandidáty promluvil i bývalý prezidentský kandidát Michal Horáček.

“Každý má právo volit koho chce, to je nesmírně důležité. Je však jedině fér pojmenovat věci pravými jmény,” uvedla mluvčí Milionu chvilek Hana Strašáková s tím, že šanci zvítězit nad populistou, který v současné době stojí před soudem, mají podle všech dosavadních průzkumů pouze dva demokratičtí kandidáti. ”Volme srdcem, ale i rozumem. Bylo by krásné vybírat si ve druhém kole mezi dvěma demokratickými kandidáty. Ale pokud se do druhého kola Andrej Babiš přece jen dostane, je třeba brát to sportovně a jít ve druhém kole volit toho demokrata, který v něm bude. Jít k volbám, i když třeba nepostoupí váš srdcový kandidát. Může to být jediná šance, jak zabránit případnému vítězství Andreje Babiše. Protože Andrej Babiš nepřinese změnu. Přinese pokračování mandátu Miloše Zemana, další vysávání České republiky a tandem se svým hnutím ANO. Nebude prezidentem nestranným, ani empatickým, a rozhodně ne hodnotovým,” dodala Strašáková.

Pro druhé kolo je zásadní i podpora nejsilnějšího demokrata těmi kandidáty, kteří vyznávají stejné hodnoty, ale do druhého kola se jim projít nepodařilo. O tom na akci promluvil Michal Horáček, prezidentský kandidát z minulých voleb, který před 5 lety neváhal a vyjádřil podporu Jiřímu Drahošovi proti Miloši Zemanovi.

Účastníci akce si pak přímo na Pražském hradu napsali na transparenty hodnoty, které by chtěli od nové hlavy státu. Symbolicky je tak přinesli na Hrad s nadějí, že je nově zvolený prezident bude skutečně reprezentovat a že se tyto hodnoty na Hradě znovu zabydlí. Společně s organizátory naopak po skončení akce z Hradu odnesli nepotřebné pozůstatky po desetiletém období Miloše Zemana - člun, becherovku, červené trenýrky, matrjošku a další. Chtěli tak naznačit, že pohrdání, nereprezentativní vystupování, uzavírání se před občany a příklon k autoritářským režimům na Hrad nepatří.

Aby se našel kandidát/ka, který by byl nositelem demokratických hodnot, zveřejnil Milion chvilek za občany České republiky inzerát pro uchazeče o prezidentský úřad na pracovním portálu. Přihlásilo se na něj asi pět Andrejů Babišů, jeden Miloš Zeman ale kromě toho také dva reální nejsilnější prezidentští kandidáti. Motivační dopisy a životopisy, se kterými se k inzerátu přihlásili, na akci přednesly osobnosti, které týmy kandidátů vybraly a na akci vyslaly. Za tým kandidáta Petra Pavla to byl lékař a účastník misí Lékařů bez hranic Tomáš Šebek. A za kandidátku Danuši Nerudovou vystoupila moderátorka, spisovatelka a překladatelka Adéla Elbel.

O tom, proč je důležité mít dobrého a demokratického prezidenta nebo prezidentku, promluvil režisér, scénárista a herec Václav Marhoul.

Na akci zahrál několik písní také Jaroslav Hutka, mezi nimi i píseň Náměšť nebo Tango o Praze. Zazněla i slam poetry v podání Anatola Svahilce a Lenky Hronové alias Mango.

Akce Dotáhneme změnu: Demokrat na Hrad navazuje na úspěchy občanské společnosti v posledních pěti letech. V roce 2018 se mobilizovaly statisíce občanů, aby ukázaly, že není normální mít za premiéra oligarchu a lháře ve střetu zájmů. Na obranu demokratického systému Milion chvilek spolu s občany dvakrát zaplnil Letnou i náměstí na stovkách míst po celé České republice i v zahraničí. Následně v roce 2021, i díky vytrvalé občanské aktivitě a tomu, že se lidé postavili za demokratické hodnoty strategickou volbou koalic, tyto koalice ve volbách uspěly. Stejné hodnoty lidé bránili také o rok později, když Rusko napadlo Ukrajinu a kdy jsme jako společnost čelili strachu a nenávisti a ukázali radikálům, že v České republice je ohromné množství aktivních lidí, na které jejich proruské lži a hrozby nestačí. Nyní na tento obrat k lepšímu může volba prezidenta a zvolení si demokratické hlavu státu.

Zapojte se a proměňte slova v činy ještě dnes

Podepište výzvu

Přidejte se k 543 395 demokratům, kteří podepsali naši výzvu.

Akční centrum

Zjistěte, jakým způsobem se můžete zapojit právě Vy.

Darujte

Darování je nejjednodušší a nejrychlejší cesta, jak se můžete zapojit hned teď.

Sdílet stránku
Zkopírovat odkaz do schránky
Sdílet na Facebooku