Facebook
Instagram
YouTube
Xko
|
EN
Account
Zobrazit menu
Menu
Zobrazit menu
Menu

CHCETE PROSPERUJÍCÍ EVROPU A PROSPERUJÍCÍ ČESKO? BĚŽTE VOLIT 7.–8. ČERVNA!

Sdílet stránku
Zkopírovat odkaz do schránky
Sdílet na Facebooku

V moderním globalizovaném světě jsou mezi sebou jednotlivé státy Evropy velmi provázané a tím pádem také prosperita jednoho ovlivňuje, jak se bude žít v tom druhém. A prosperita evropského společenství má velký vliv na to, jak se daří i nám, Čechům a Češkám.

EU ze svých fondů podporuje rozvoj Česka

20 let členství v EU ukázalo, že je pro nás výhodné být součástí jednotné Evropy. Z fondů EU jsme od roku 2004 získali celkem o 1,1 bilionu více, než jsme do společné evropské kasy přispěli. Nejvyšší pozitivní saldo jsme měli v roce 2015, kdy jsme z evropských fondů získali o 150 miliard více, než jsme do nich zaplatili.

Pro programové období 2021-2027 si Česko vyjednalo z evropských fondů skoro 1 bilion Kč, více než polovinu z toho budeme mít k dispozici v několika fondech politiky soudržnosti, peníze můžeme čerpat jako nevratné dotace, ale také formou finančních nástrojů - výhodných půjček.

Malá země neznamená malý vliv

Často se mluví o tom, že Česko je malá země, která je odsouzena k tomu, aby o ní rozhodoval Brusel, případně Německo s Francií. Tyto mýty ovšem mají k realitě daleko.

Česko je devátou nejlidnatější zemí EU, která má na směřování Evropy zásadní vliv. Například podle tzv. EU Matrixu, který sestavuje žebříček stovky nejvlivnějších europoslanců, je Česko s šesti umístěnými europoslanci a europoslankyněmi jednou z nejvlivnějších zemí k poměru počtu křesel, kterých máme celkem 21. Češi mají své zástupce ale i v dalších významných evropských institucích.

Dita Charanzová - Nejvlivnější česká europoslankyně, která se umístila na 6. místě zmíněného žebříčku EU Matrix. Dlouhodobě působí jako místopředsedkyně Evropského parlamentu.

Věra Jourová - Místopředsedkyně Evropské komise, která má na starost ochranu unijních hodnot a demokratického systému EU před vnějšími zásahy.

Tomáš Szunyog - Vedoucí kanceláře EU pro Kosovo, čtvrtý Čech na pozici velvyslance Evropské služby pro vnější činnost.

Edita Hrdá - Vedoucí stálého zastoupení ČR v EU, Vrchní ředitelka pro Ameriku Evropské služby pro vnější činnost (EEAS), je nejvýše postavenou zástupkyní ČR v této instituci od jejího založení.

Jan M. Passer - Člen Soudního dvora EU, kde zajišťuje, aby země a orgány Unie dodržovaly její právní předpisy a evropské právo bylo ve všech členských státech vykládáno stejně.

Jan Pánek - Ředitel direktorátu D v Generálním ředitelství Evropské komise pro energetiku. Má na starost důležité agendy jaderné energetiky, bezpečnosti a projektu ITER.

Irena Moozová - Ředitelka pro rovné příležitosti a občanství EU na Generálním ředitelství spravedlnost a spotřebitelé Evropské komise

Zapojte se a proměňte slova v činy ještě dnes

Podepište výzvu

Přidejte se k 543 395 demokratům, kteří podepsali naši výzvu.

Akční centrum

Zjistěte, jakým způsobem se můžete zapojit právě Vy.

Darujte

Darování je nejjednodušší a nejrychlejší cesta, jak se můžete zapojit hned teď.

Sdílet stránku
Zkopírovat odkaz do schránky
Sdílet na Facebooku