Facebook
Instagram
YouTube
Xko
|
EN
Account
Zobrazit menu
Menu
Zobrazit menu
Menu

Po volbách musí přijít skutečná změna: Připojte svůj podpis k Výzvě demokratickým stranám

Sdílet stránku
Zkopírovat odkaz do schránky
Sdílet na Facebooku

Po volbách musí přijít skutečná změna: Připojte svůj podpis k Výzvě demokratickým stranám

Požadujte spolu s námi, aby demokratické strany odmítly všechny nabídky na jakoukoli formu vládní spolupráce s hnutím ANO, extremisty a komunisty či jejich podporu. S nimi totiž změna možná nebude. Celý text a další body výzvy najdete níže.

PRO PODEPSÁNÍ VÝZVY KLIKNĚTE ZDE

VÝZVA DEMOKRATICKÝM STRANÁM

Neskočte do náruče hnutí ANO

Po volbách nás čeká zásadní příležitost k obratu ve směřování naší země.

Požadujeme, aby demokratické strany odmítly všechny nabídky na jakoukoli formu vládní spolupráce s hnutím ANO, extremisty a komunisty či jejich podporu. Konec uneseného a umírajícího státu. Konec prosazování zájmů Andreje Babiše a jeho koncernu s přispěním rozhodovacích a kontrolních orgánů.

ODMÍTNUTÍ SPOLUPRÁCE S ANO, EXTREMISTY A KOMUNISTY JE KLÍČOVOU PODMÍNKOU PRO TO, ABY MOHLY BÝT SPLNĚNY I NÁSLEDUJÍCÍ POŽADAVKY

1 – Vyšetřete vládní selhání v době koronavirové pandemie

Od března 2020 zemřely v důsledku pandemie a nezvládnutého řízení státu desetitisíce lidí. Postup vlády a centralizace rozhodování v rukou premiéra budí vážná podezření, že upřednostňovala především svůj vlastní zisk a prospěch před lidskými životy.

Požadujeme, aby po volbách do Poslanecké sněmovny vznikla z Vaší iniciativy parlamentní komise, která dohlédne na nezávislé vyšetření vládních selhání v období pandemické krize.

2 – Dohlédněte na řádný úklid po minulé vládě

Od roku 2017 šlo více než 20 miliard do kapes firem Andreje Babiše v rozporu se zákonem. Tváří v tvář dnešní krizi je to hanebnost, která žádá nápravu. Veřejná správa jde na ruku zájmům několika oligarchů, včetně premiéra, a přestává tak plnit svou funkci. To je potřeba změnit.

Požadujeme, abyste vymohli všechny nezákonně proplacené dotace a zlepšili systém kontroly a předcházení střetu zájmů politiků. Jednotlivá ministerstva pak musejí projít důkladným vnitřním auditem.

3 – Bez svobodných médií nejsou svobodné volby

Veřejnost by měla hrát mnohem větší roli v sestavování mediálních rad. Je nutné vyvážit vliv Poslanecké sněmovny na veřejnoprávní média.

Požadujeme takovou změnu zákona o ČT a ČRo, která sníží vliv politiků na fungování veřejnoprávních médií.

4 – Je potřeba vyvážit moc prezidenta

Zavedení přímé prezidentské volby způsobilo rozkolísání našeho ústavního systému, které sledujeme snad na každém kroku našeho současného prezidenta. Je potřeba prezidentovu moc a vliv vyvážit větší parlamentní kontrolou.

Požadujeme ústavní změnu, která zjednoduší podání ústavní žaloby na prezidenta tak, aby k tomu stačila jen jedna komora Parlamentu ČR.

5 – Posilněte nezávislost justice

Vlna demonstrací na jaře 2019 byla vyvolána obavami o nezávislost české justice. Tyto obavy však nejsou ani po dvou letech nikterak oslabeny. Vliv vlády na justici je stále velký, nejvyšší státní zástupce může být vládou odvolán bez udání důvodu a neexistují ani pevná funkční období vedoucích státních zástupců, ani povinnost vypisovat výběrová řízení na jejich funkce.

Požadujeme, aby v příštím volebním období došlo k adekvátní a dlouhodobě odkládané a potřebné reformě zákona o státním zastupitelství, směrem k větší nezávislosti justice na vládě.

6 - Výstavba nového bloku Dukovan musí proběhnout bez nebezpečných zemí

Stále nemáme záruku, že do tendru na výstavbu nového bloku jaderné elektrárny Dukovany nebude přizván ruský Rosatom, před kterým důrazně varovaly české bezpečnostní služby. Celá příprava tendru je provázena chaosem a netransparentností.

Požadujeme, aby do tendru na dostavbu Dukovan nebyly vpuštěny země, které představují bezpečnostní riziko pro ČR, a to v žádné formě. Cena výkupu elektřiny musí být ekonomicky zastropována.

PRO PODEPSÁNÍ VÝZVY KLIKNĚTE ZDE

Zapojte se a proměňte slova v činy ještě dnes

Podepište výzvu

Přidejte se k 543 395 demokratům, kteří podepsali naši výzvu.

Akční centrum

Zjistěte, jakým způsobem se můžete zapojit právě Vy.

Darujte

Darování je nejjednodušší a nejrychlejší cesta, jak se můžete zapojit hned teď.

Sdílet stránku
Zkopírovat odkaz do schránky
Sdílet na Facebooku