Facebook
Instagram
YouTube
Xko
|
EN
Account
Zobrazit menu
Menu
Zobrazit menu
Menu

Odsuzujeme útok na kyjevskou dětskou nemocnici: Společné prohlášení nevládních organizací

Sdílet stránku
Zkopírovat odkaz do schránky
Sdílet na Facebooku

"My, zástupci českých neziskových organizací, které situaci v Ukrajině dlouhodobě sledují, chceme tímto prohlášením kategoricky odsoudit tento ohavný čin, stejně jako agresi a válečné zločiny, kterých se ozbrojené složky Ruské federace v suverénním státu Ukrajina dopouští. Takové jednání nesmí být v civilizovaném světě tolerováno."

Rozsáhlý ruský útok na Kyjev a další ukrajinská města se v pondělí odpoledne zapsal do povědomí světa černým inkoustem. Rakety zasáhly obytné a kancelářské budovy, ale také kyjevskou dětskou nemocnici Ochmatdyt, kde zničily budovu dialýzy, onkologické oddělení, dospávací pokoje a operační sály. Při útoku byla zasažena také porodnice Isida. Bylo zabito více než čtyřicet lidí včetně čtyř dětí. Další stovky lidí utrpěly zranění.

My, zástupci českých neziskových organizací, které situaci v Ukrajině dlouhodobě sledují, chceme tímto prohlášením kategoricky odsoudit tento ohavný čin, stejně jako agresi a válečné zločiny, kterých se ozbrojené složky Ruské federace v suverénním státu Ukrajina dopouští. Takové jednání nesmí být v civilizovaném světě tolerováno.

Společně už více než dva a půl roku vystupujeme proti Putinově agresi v Ukrajině. Vnímáme jako svou povinnost vyjádřit rozhořčení nad jednáním ruské armády a zároveň solidaritu s Ukrajinou a jejími občany a občankami. Těmi, kteří ve své vlasti každý den bojují za své domovy, i s těmi, kteří byli nuceni Ukrajinu opustit. My, níže podepsaní, za Ukrajinou v této těžké době pevně stojíme a ve své podpoře nepolevíme.

Pondělní útok na dětskou nemocnici v Kyjevě a na další ukrajinská města je důkazem, že ve svém snažení nesmíme ustoupit. Válka na Ukrajině neskončila. Naopak, už třetím rokem zde každý den muži, ženy i děti bojují o své domovy a životy. Ať už jsou letní prázdniny, nebo tvrdá zima.

Od začátku války byla podpora lidí z Česka veliká. Ukázalo se to i letos v únoru, kdy se nám společnými silami na druhé výročí vypuknutí války podařilo naplnit pražské Staroměstské náměstí a i po dvou letech tak ukázat, že Češi a Češky ve své solidaritě a sounáležitosti stále pevně stojí na straně napadeného státu. A to i přes sílící skepsi vůči finanční, materiální a humanitární pomoci. Ta však stále nepolevuje a my za ni všem zúčastněným děkujeme.

Zapojit se můžete i nyní. Připojte se k některé ze sbírek pro Ukrajinu a ukažte, že naše podpora přetrvává.

Člověk v tísni - SOS Ukrajina

Donio a Paměť národa - Nebuď pasivní, zachraň život

European Congress of Ukrainians - Drony za Ukrajinu

Signatáři:

Milion chvilek pro demokracii

Člověk v tísni

Paměť národa

European Congress of Ukrainians

Zapojte se a proměňte slova v činy ještě dnes

Podepište výzvu

Přidejte se k 543 395 demokratům, kteří podepsali naši výzvu.

Akční centrum

Zjistěte, jakým způsobem se můžete zapojit právě Vy.

Darujte

Darování je nejjednodušší a nejrychlejší cesta, jak se můžete zapojit hned teď.

Sdílet stránku
Zkopírovat odkaz do schránky
Sdílet na Facebooku