Facebook
Instagram
YouTube
Twitter
|
Account
Zobrazit menu
Menu
Zobrazit menu
Menu

Milníky Milionu chvilek 2022

Sdílet stránku
Zkopírovat odkaz do schránky
Sdílet na Facebooku

Úvod

Rok 2022 byl plný výzev a občanská společnost v něm opět ukázala svou obrovskou sílu a nezaměnitelnou roli. Na začátku roku jsme se společně postavili za napadenou Ukrajinu a za hodnoty, které v boji proti ruskému agresorovi brání. Na konci roku jsme se pak dokázali sjednotit a ukázat, že stojíme za demokratickým směrem naší země a že odmítáme snahy manipulátorů a extremistů rozdmýchávat ve společnosti strach a nenávist.

V druhé polovině roku také odstartovala velká kampaň na podporu vítězství důvěryhodných kandidátů na hlavu státu s respektem k pravidlům a hodnotám právního státu. Do kampaně se zapojilo velké množství aktivních občanů i osobností z veřejného života. Za to všem velice děkujeme.

Demokratický prezident je tak po sněmovních volbách dalším vítězstvím občanské společnosti, tedy i Vaším vítězstvím. Je nám ctí, že jste byli toho všeho součástí. Děkujeme za Vaši odvahu, dlouhodobou aktivitu a za to, že se zapojujete i jako dárci. Díky Vám je možné dále hájit a kultivovat demokracii a politickou kulturu v naší zemi. I v roce 2022 jsme společně odvedli obrovský kus práce.

Zůstaň v obraze – pravidelný přehled aktualit přímo do e-mailu (leden až prosinec)

Po celý rok jsme pravidelně dodávali aktuality z české politiky i dění na Ukrajině do Vašeho e-mailu. „Zůstaň v obraze“ už odebírá 22 437 lidí. Přihlásit se můžete zde:

https://milionchvilek.cz/zustan-v-obraze

Výzvy Potřebujeme prezidenta a Demokrat na Hrad (leden až prosinec)

Prostřednictvím těchto výzev a souvisejících kampaní jsme během celého roku upozorňovali na téma prezidentských voleb a na zásadní atributy, které by měl budoucí prezident reprezentovat. Toto poselství jsme společně šířili po celé České republice.

Série demonstrací na podporu napadené Ukrajiny (únor a březen)

Společně jsme se několikrát sešli na Václavském náměstí i na mnoha dalších místech České republiky. Vyjádřili jsme tak podporu svobodné Ukrajině a apelovali jsme na potřebu udržet jednotný evropský postup pomoci Ukrajině. Na demonstracích promluvil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a pomocí telemostu jsme se spojili i s dalšími evropskými městy. Na podporu Ukrajiny jsme se také připojili k prohlášení Společně stojíme za Ukrajinou.

Foto: Petr Zewlakk Vrabec

Kampaň za nezávislost veřejnoprávních médií (březen až červen)

Svobodná a nezávislá veřejnoprávní média jsou jedním ze základních pilířů fungující demokracie. Pečlivě jsme sledovali dovolbu do mediálních rad ČT a ČRo a mapovali jsme jednotlivé kandidáty. Spolu s aktivními občany z Milionové sítě jsme pak v rámci kampaně apelovali na poslance, aby do mediálních rad zvolili takové osazenstvo, které nebude ohrožovat nezávislost veřejnoprávních médií. Součástí kampaně byly osobní dopisy a e-maily přímo do Poslanecké sněmovny, někteří organizátoři Milionové sítě navštěvovali poslance osobně v jejich regionálních kancelářích nebo je kontaktovali telefonicky.

Foto: Michael Vácha

Protest před Hradem – Farma zvířat (březen)

Na konci března překročil Miloš Zeman další meze právního státu a udělil milost Miloši Balákovi, který byl pravomocně odsouzen za zmanipulování dvousetmilionové veřejné zakázky. Balák byl přímým podřízeným trestně stíhaného kancléře bez bezpečnostní prověrky Vratislava Mynáře. Miloš Zeman tedy udělil milost svému vlastnímu podřízenému. Protestem jsme upozornili na Zemanovo hrubé narušení důvěry občanů ve spravedlnost.

Foto: Adam Hříbal

Konference – Kam kráčíš, republiko? (duben)

V rámci konference proběhla širší diskuze s novináři, odborníky a čestnými členy o roli aktivní občanské společnosti a o blížících se prezidentských volbách. U příležitosti čtvrtého výročí od založení spolku Milion chvilek pro demokracii byla udělena čestná členství čtyřem osobnostem, které dlouhodobě inspirují občanskou společnost a probouzejí ji k aktivitě: Petru Pithartovi, Daně Němcové, Věře Roubalové Kostlánové a také zakladateli spolku Mikuláši Minářovi. Čestní členové zastávají funkci poradního hlasu Milionu chvilek.

Foto: Petr Zewlakk Vrabec

Vzkaz pro vládu – Tři kroky k důvěře občanů (září)

Chyby vlády využívají extremisté, populisté a manipulátoři, kteří zneužívají strachu občanů a jejich obav z budoucnosti. Proto jsme vládě poslali otevřený dopis vyzývající ke třem krokům, které jsou zásadní pro udržení důvěry občanů.

  1. Začněte efektivně pomáhat občanům a firmám – konkrétní a efektivní opatření na podporu občanů a firem. Naslouchejte odborníkům a jejich návrhům na řešení energetické krize.
  2. Lepší komunikace s veřejností – srozumitelné pojmenování současných problémů a návrh jejich řešení.
  3. Stop hazardování s důvěrou voličů.

Vzdělávací projekt na středních školách (od září až dosud)

Cílem nového výchovného a vzdělávacího projektu je výchova k aktivnímu občanství na středních školách. Součástí projektu je projekce krátkého filmu s Annou Čtvrtníčkovou a Josefem Trojanem a následná diskuse se studenty o důležitosti a možnostech aktivní role ve veřejném životě.

Happening: Prezidentská kancelář (září)

12. září jsme symbolickým happeningem upozornili na absurdní situaci, kdy na nejvyšší ústavní funkci v zemi pomýšlí Andrej Babiš – obžalovaný člověk, opředený mnoha kauzami. Ukázali jsme, že si přejeme důvěryhodného prezidenta, kterému skutečně záleží na budoucnosti naší země a nebude jí svými pletkami se zákonem dělat ostudu.

Debaty a letáková kampaň před krajskými volbami (září)

Během září jsme spolu s aktivními občany pořádali diskuze a debaty o důležitosti voleb do místních zastupitelstev. Na přípravě a organizaci akcí se podíleli občané z Milionové sítě, kteří pomáhali rovněž s distribucí letáků informujících o krajských volbách a volbách do Senátu. Veřejnosti jsme rovněž poskytli manuál, jakým způsobem a kde se informovat o jednotlivých kandidátech.

Setkání vedení Milion chvilek a Milionové sítě (říjen)

V říjnu jsme se sešli s aktivními občany z Milionové sítě. Diskutovali jsme o možnostech občanské angažovanosti a aktuálních výzvách (radikalizace některých skupin společnosti, prezidentská volba).

Foto: Aleš Bárta

Akce Česko Proti strachu – Václavské náměstí (říjen)

Událost jsme uspořádali v reakci na šíření obav ve společnosti, kterých zneužívali manipulátoři a extremisté, kteří útočí na základní pilíře demokracie. Zaplněný Václavák ukázal, že v naší zemi žije obrovské množství lidí, kteří se umí v dobách krize semknout, bránit demokratické hodnoty a vnést do společnosti naději, že těžké časy zvládneme. Zároveň jsme podpořili i Ukrajinu v boji za svět, ve kterém chceme jako Česko žít.

Foto: Petr Zewlakk Vrabec

Otazník nad Hradem a vystoupení na Koncertu pro budoucnost (listopad)

17. listopadu, v Den boje za svobodu a demokracii, jsme si připomněli, že o svobodu a demokracii je třeba neustále pečovat. Spolu s našimi dobrovolníky jsme na Národní třídě rozdávali letáky kampaně Milionu chvilek Demokrat na Hrad. Upozornili jsme tím na důležitost blížící se prezidentské volby a potřeby sjednotit demokratické síly. Stejného tématu se týkala i naše instalace Otazník nad Hradem. Na Vltavu jsme ukotvili otazník, který se pro kolemjdoucí opticky vznášel nad Pražským hradem. Během akce Koncert pro budoucnost také promluvila mluvčí Milionu chvilek Hana Strašáková. Apelovala především na demokratické kandidáty, aby vedli své kampaně čistě a bez osobních útoků, které by později vylučovaly jejich případnou vzájemnou podporu před druhým kolem prezidentské volby.

Foto: Petr Zewlakk Vrabec

Rozhovory s prezidentskými kandidáty (listopad až prosinec)

Rozhovory s prezidentskými kandidáty, kteří ctí demokratické hodnoty, byly součástí intenzivní fáze kampaně Demokrat na Hrad. Ta začala po uzavření kandidátek k prezidentským volbám. Během rozhovorů jsme kandidátům pokládali také otázky, které jste nám zaslali Vy.

Videospot Demokrat na Hrad (listopad)

V rámci intenzivní fáze kampaně Demokrat na Hrad jsme uveřejnili videospot, který vznikl ve spolupráci s režisérkou Alicí Nellis. Cílem spotu bylo připomenout zásadní význam prezidentských voleb a strategické podpory kandidátů a kandidátek, kteří mají šanci uspět a současně hájí demokratické hodnoty. Kromě rozhovorů a klipu jsme na webu demokratnahrad.cz šířili i důležité informace o jednotlivých kandidátech a jejich případné roli v dalším směřování naší země.

Foto: Petr Zewlakk Vrabec

Srdce na Hrad (prosinec)

18. prosince jsme si s aktivními občany Milionové sítě na mnoha místech České republiky připomněli 11. výročí odchodu Václava Havla. Připomněli jsme, že v lednových volbách nehledáme nového Havla, ale důstojného a empatického člověka, kterému záleží na demokratickém směřování naší země.

Foto: Petr Zewlakk Vrabec

Akce Dotáhneme změnu – Demokrat na Hrad (leden)

8. ledna jsme uspořádali manifestaci na druhém nádvoří Pražského hradu. I přes obstrukce hradní osádky jsme se symbolicky rozloučili s desetiletým obdobím temna na Hradě a připomněli jsme si, že v prezidentských volbách je třeba volit srdcem, ale i rozumem. Klíčové sdělení akce lze shrnout do tří principů, které se týkaly nadcházející volby:

  1. V prvním kole ideálně podpořit jednoho z demokratických kandidátů s reálnou šancí postoupit do druhého kola.
  2. Nechat si otevřenou mysl pro druhé kolo a podpořit demokrata, který se do něj dostane.
  3. Apel na prezidentské kandidáty, aby před druhým kolem podpořili demokrata, který do něj postoupí.

Foto: Petr Zewlakk Vrabec

Happening „Společně pro demokrata“ a video se skládáním symbolické puzzle skládačky (leden)

Před druhým kolem prezidentské volby bylo jasné, že je třeba se sjednotit za jediným kandidátem, který bude zárukou demokratického a prozápadního směřování naší země.

Před Pražským hradem jsme pomocí obrovské puzzle skládačky s nápisem „Společně pro demokrata“ vytvořili obraz spolupráce s cílem přinést změnu politické kultury na Hrad. Skládání puzzle se účastnili aktivní občané ze všech koutů republiky i známé osobnosti, které v prvním kole podpořily jak Petra Pavla, tak Danuši Nerudovou, Pavla Fischera či Marka Hilšera. Z akce jsme natočili videospot. Ukázali jsme tak jednotu demokratických sil, které se postavily za Petra Pavla a hodnoty, které reprezentuje. Video zhlédlo bezmála 2 miliony občanů.

Foto: Petr Zewlakk Vrabec

Letáková kampaň před druhým kolem prezidentské volby (leden)

Před druhým kolem prezidentské volby se díky aktivnímu zapojení mnoha občanů podařilo rozšířit po celé republice letáky s tématy, které se týkaly prezidentské volby: 10 důvodů, proč nemá být Andrej Babiš prezidentem, srovnání obou kandidátů nebo vyvracení nejčastějších lží, které Babišův tým vypouští o Petru Pavlovi. Letáky sloužily jako argumentář pro rozhovory s lidmi, pro výlep nebo roznos do schránek.

Sociomapy (leden)

Ve spoluprácí s QED Group s použitím dat NMS jsme připravili a uveřejnili tzv. sociomapy. Na jednoduchých grafických modelech jsme tak veřejnosti přiblížili, že jednotlivé voličské tábory demokratických kandidátů nejsou tak nesmiřitelné, jak by se mohlo zdát z intenzivní volební kampaně, a že k sobě mají velmi blízko. Pomocí dat jsme tak podpořili hlavní myšlenku celé kampaně, tedy že voliči demokratických kandidátů mohou mezi těmito kandidáty migrovat a mohou tak strategickou volbou pomoci dostat na Hrad demokrata.

Závěr

Na začátku roku 2023 hledíme do budoucnosti s nadějí. Na Hradě je demokrat a občanská společnost udělala obrovský krok dopředu. Čeká nás však ještě mnoho výzev. Společnost je rozdělená, doba složitá a demokracie křehká. I nadále bude třeba spojovat všechny, kterým na demokracii záleží, a mít se na pozoru před populisty a extremisty. I nadále bude třeba hlídat politiky. I nadále bude třeba vzdělávat širokou veřejnost, hlavně nejmladší generaci. Demokracie je nikdy nekončící práce. Je skvělé, že v této práci můžeme pokračovat spolu s Vámi. Děkujeme Vám za vše, co pro demokracii děláte a že si pro ni zacházíte své chvilky.

Zapojte se a proměňte slova v činy ještě dnes

Podepište výzvu

Přidejte se k 543 395 demokratům, kteří podepsali naši výzvu.

Akční centrum

Zjistěte, jakým způsobem se můžete zapojit právě Vy.

Darujte

Darování je nejjednodušší a nejrychlejší cesta, jak se můžete zapojit hned teď.

Sdílet stránku
Zkopírovat odkaz do schránky
Sdílet na Facebooku