Facebook
Instagram
YouTube
Xko
|
EN
Account
Zobrazit menu
Menu
Zobrazit menu
Menu

Guerilla Za červenou čárou

Sdílet stránku
Zkopírovat odkaz do schránky
Sdílet na Facebooku

Ministr Blažek je kvůli svému střetu zájmů za červenou čárou. Milion chvilek na to před ministerstvem spravedlnosti upozornil guerillovou akcí. Dnes ještě před svítáním nakreslil Milion chvilek společně s několika dobrovolnicemi a dobrovolníky smývatelnou červenou čáru před ministerstvo spravedlnosti. Použili k tomu lajnovačku, kterou se ohraničuje fotbalové hřiště. Guerilla s názvem „Za červenou čárou" má ministru Blažkovi připomínat hranice demokratického hřiště, které tím, že je ve střetu zájmů, překračuje. Střet zájmů čelných představitelů je nepřijatelný a ohrožuje důvěru občanů v politiky a rozhodně není součástí té „změny”, kterou současná vládní koalice slibovala. Proto Pavel Blažek nemá být ministrem spravedlnosti.

Ministr Blažek má pod sebou orgány, které mají rozhodovat o kauze kupčení s městskými majetky v Brně, ve které dle dostupných informací figuruje Pavel Blažek i jeho kolegové. A o kauzu se ze své pozice až nestandardně zajímá. Tím se ministr Blažek dostal daleko za červenou čáru ohraničující právní stát. Občané tak pochopitelně musí pochybovat o tom, zda jeho podřízení rozhodují nezávisle a spravedlivě, nebo pod tlakem, který na ně ministr může vyvíjet.

„Střet zájmů bohužel zpochybňuje veškeré kroky, které Pavel Blažek jako ministr dělá. To může mít velice vážné důsledky - pokud premiér střet zájmů nevyřeší a vláda nevylepší svůj postoj k občanům, hrozí příklon lidí k populistickým až extremistickým hnutí. S důvěrou občanů není moudré si zahrávat. Na to je příliš křehká. A není možné ani překračovat pravidla, která mají platit pro všechny stejně. Včetně politiků,” říká k situaci mluvčí Milionu chvilek Hana Strašáková. „Aktivní občané ušli za poslední roky obrovský kus cesty a hlídají všechny politiky stejně. Nehledě na to, do které strany patří. A toho si musí být vědoma i současná vláda. Červenou čáru demokratického hřiště ministr Blažek pomyslně překračuje už od svého nástupu do funkce. Teď je čára před ministerstvem viditelná pro všechny. A na očích ji bude mít i Pavel Blažek," dodává k důvodům pořádání guerilly Strašáková.

Reprezentanti vládní koalice včetně premiéra v současnosti Blažkův střet zájmů bagatelizují a kauzu prohlašují za uzavřenou, ačkoli uzavřená není. Milion chvilek proto poslal před několika dny premiérovi i ministru spravedlnosti otevřené dopisy, ve kterých na nebezpečí Blažkova střetu zájmů znovu upozorňuje. Zatím bez odpovědi. Vláda přitom ještě nedávno slibovala změnu komunikace směrem k občanům a změnu politického prostředí.

„Na nebezpečí, že bude Pavel Blažek ve střetu zájmů, jsme my i další organizace upozorňovali ještě před jeho nástupem na ministerstvo. Premiér Petr Fiala ovšem našich varování nedbal, Pavla Blažka do funkce jmenoval a střetu zájmů člena své vlády nepředešel," dodává Strašáková.

Červená čára je na chodníku nakreslena smývatelnou barvou. Z guerilly vzniklo také video, ve kterém se k situaci vyjadřují aktivní občané.

Zapojte se a proměňte slova v činy ještě dnes

Podepište výzvu

Přidejte se k 543 395 demokratům, kteří podepsali naši výzvu.

Akční centrum

Zjistěte, jakým způsobem se můžete zapojit právě Vy.

Darujte

Darování je nejjednodušší a nejrychlejší cesta, jak se můžete zapojit hned teď.

Sdílet stránku
Zkopírovat odkaz do schránky
Sdílet na Facebooku