Facebook
Instagram
YouTube
Twitter
|
EN
Account
Zobrazit menu
Menu
Zobrazit menu
Menu

Demokratická vláda: sliby vs. realita

Sdílet stránku
Zkopírovat odkaz do schránky
Sdílet na Facebooku

Vláda je u moci 515 dní. Tím spíš, že opozice není konstruktivní, musí její roli plnit občanská společnost. Je čas bilancovat. Demokratické strany se občanské společnosti před volbami zavázaly k několika slibům. Jak se je zatím vládě daří naplňovat?

Před dvěma lety jsme vyzvali demokratické strany dnešní vládní koalice, ať občanům slíbí, že po volbách odmítnou vládní spolupráci s ANO, extremisty nebo komunisty, skoncují s uneseným státem a zamezí oligarchům v kumulaci politické, byznysové a mediální moci.

Pod tuto výzvu přibyly vedle občanských podpisů, které jí dodávaly váhu, i podpisy představitelů všech pěti koaličních stran. První slib – uzavřít koalici bez Andreje Babiše a jeho strany-firmy ANO a bez extremistů, kteří se do Sněmovny dostali – strany dodržely. Další body, nebo alespoň jejich podstatnou část pak překlopily do programového prohlášení vlády. Tedy do slibu všem občanům, že budou usilovat o jejich naplnění. Ale sliby - (po)chyby. Nyní má vláda za sebou zásadní krok, pokus o konsolidaci veřejných rozpočtů. Je tedy nutné, aby se stejnou odvahou přistoupila i ke slibům, které dala před volbami občanské společnosti.

Míra splnění slibů daných občanské společnosti je nízká a polehčující okolnosti se stávají výmluvami

Jsme si vědomi, že koaliční vláda musí čelit nepředvídaným událostem, že jen po několika měsících u moci přišla válka na Ukrajině, že vláda musela řešit mnohé výzvy uprchlické a energetické krize. I toho, že namísto konstruktivní opozice čelí vláda opozici, která se rozhodla zneužít legitimní nástroj obstrukcí k zablokování Sněmovny a diktátu menšiny. Ale čas letí. Vláda je u moci téměř rok a půl. Splněných slibů vůči občanské společnosti není mnoho. A polehčující okolnosti se stávají výmluvami.

V textu níže jsou jednotlivé sliby, které vláda dala občanské společnosti. Posuďte sami, jak se s nimi za uplynulý rok a půl (ne)popasovala.

STŘET ZÁJMŮ A UNESENÝ STÁT

Slib: „Do vedoucích pozic vybereme poctivé, kompetentní a důvěryhodné osobnosti, které budou hájit zájmy ČR a nebudou ve střetu zájmů.“ Realita: Pavel Blažek (ODS) je ve funkci ministra spravedlnosti kvůli svému prověřování v kauze brněnských městských bytů ve střetu zájmů.

Slib: „Prosadíme novelu zákona o střetu zájmů, zabráníme přílišné kumulaci politické, ekonomické a mediální moci. … Stanovíme jasná pravidla pro vlastnictví médií a čerpání prostředků z veřejných rozpočtů.“ Realita: Novela zákona o střetu zájmů už rok leží ve Sněmovně, ale vládní většina její projednávání vyměnila za odblokování Sněmovny. A od té doby se k tématu nevrátila. Babiš, jakožto aktivní politik, tak stále vlastní média a jeho firmy se mohou ucházet o veřejné zakázky i čerpat dotace. A Stane-li se členem vlády, bude moci Agrofert v čerpání pokračovat.

Slib: „Prosadíme pravidla transparentního doložení skutečných majitelů společností, které čerpají dotace, investiční pobídky a získávají veřejné zakázky.“ Realita: Proběhla novela zákona o evidenci skutečných majitelů.

Slib: „Zavedeme zákony k posílení průhlednosti veřejné správy a prevence korupce. Jde zejména o jednotnou veřejnou evidenci dotací“ Realita: Zjednodušená evidence dotací (ZED) je v provozu od roku 2022.

Slib: „Předložíme novelu zákona o zadávání veřejných zakázek.“ Realita: Novela je přijatá. Není v ní ale ošetřený střet zájmů politiků. Firmy Andreje Babiše tak mohou dál získávat ročně několik miliard korun na veřejných zakázkách.

MÉDIA VEŘEJNÉ SLUŽBY

Slib: „Zaměříme se na udržitelnost financování veřejnoprávních médií, což je základní podmínka jejich nezávislosti.“ Realita: Financování veřejnoprávních médií by dle vlády mělo být součástí až tzv. velké novely. Ta se ale zatím do Sněmovny nedostala.

Slib:„Do systému volby Rady ČT a ČRo zapojíme Senát. Příslušné změny právních předpisů prosadíme během roku 2023.“ Realita: Tzv. malá novela projednávána ve Sněmovně byla předmětem obstrukcí opozice a v tuto chvíli je ve třetím čtení.

JUSTICE

Slib: „Do konce roku 2022 dokončíme návrh novelizace zákona o státním zastupitelství … konkrétně zavedeme funkční období, pravidla pro jejich transparentní výběr i podmínky jejich odvolání, včetně zpřesnění podmínek pro odvolání nejvyššího státního zástupce.“ Realita: Ministerstvo spravedlnosti vypořádává připomínky k návrhu novely zákona. Novela již byla na programu Rada vlády pro koordinaci boje s korupcí. A po jejím schválení vládou ji čeká legislativní kolečko v parlamentu.

BEZPEČNOSTNÍ RIZIKA - DUKOVANY

Slib: „Podpoříme výstavbu nového zdroje v Dukovanech pod podmínkou, že ho nebudou stavět ruské ani čínské firmy. […] Provedeme revize vztahů s Ruskem a Čínou.“ Realita: S příchodem současné vlády je zahraničně politická orientace jasně proevropská. Ruské a čínské firmy byly ze strategického tendru vyloučeny ještě před volbami. A tato vláda drží slíbený směr.

Vláda se svou většinou 108 hlasů ve Sněmovně a většinou v Senátu má jedinečnou šanci prosadit zákony a změny, které voličům slíbila. A tuto svou šanci nesmí promarnit.

Zapojte se a proměňte slova v činy ještě dnes

Podepište výzvu

Přidejte se k 543 395 demokratům, kteří podepsali naši výzvu.

Akční centrum

Zjistěte, jakým způsobem se můžete zapojit právě Vy.

Darujte

Darování je nejjednodušší a nejrychlejší cesta, jak se můžete zapojit hned teď.

Sdílet stránku
Zkopírovat odkaz do schránky
Sdílet na Facebooku