Facebook
Instagram
YouTube
Twitter
|
Account
Zobrazit menu
Menu
Zobrazit menu
Menu

Chceme vysvětlení a celé odůvodnění! (K zastavení kauzy Čapí hnízdo)

Sdílet stránku
Zkopírovat odkaz do schránky
Sdílet na Facebooku

Kauza Čapí hnízdo byla po čtyřech letech zastavena. Dosavadní odůvodnění tohoto rozhodnutí je opravdu slabé. Celou analýzu tohoto odůvodnění najdete ZDE.

Čapí hnízdo prý vlastně byla malá firma. Bylo sice s Agrofertem jasně propojené, ale nekonkurovalo si s ním. Co je však tohle za vysvětlení? Proč by si Čapí hnízdo vůbec mělo s Agrofertem konkurovat? Otázka přece zní, zda s Agrofertem koordinovalo činnost, a to evidentně dělalo. Tohle vypadá jako klička, jak celou věc zahrát do autu.

Zastavení stíhání v takhle pozdní fázi je naprosto výjimečné. Vloni u nás bylo stíháno 38 186 osob. 814 případů bylo zastaveno. Víte však, kolik případů bylo zastaveno rozhodnutím, že se trestný čin nestal? Devět. Devět z 38 tisíc.

Je z toho cítit silná pachuť účelové otočky a zákulisní hry. A vyvolává to následující otázky:

  1. Pokud by Andrej Babiš věděl, že je vše v pořádku a neproběhl pokus o podvod, proč tak dlouho musel lhát, že neví, komu Farma Čapí hnízdo patří?
  2. Co je na Evropské úrovni vyšetřeno jako podvod, je na národní úrovni klasifikováno jako v pořádku?
  3. Znamená to, že jakýkoli miliardář či koncern může vyčlenit menší firmu, zašmodrchat trochu vlastnické vztahy, a pak inkasovat dotace určené malým a středním firmám? Jaký dopad bude mít taková interpretace na další podobné kauzy
  4. Skutečně zde neexistuje nejmenší pochybnost, že mohlo jít o trestný čin? Státní zástupci se přece řídí zásadou „v pochybnostech žaluj a rozhodnutí přenech soudu.“
  5. A konečně: zjistit, že Čapí hnízdo vlastně byla malá firma nezávislá na Agrofertu, trvalo čtyři roky?

ŽÁDÁME státní zastupitelství, aby rozptýlilo pochybnosti veřejnosti, a důkladně se vypořádalo s množstvím oprávněných námitek, které se objevují ve veřejném prostoru.

A ŽÁDÁME státní zastupitelství, aby zveřejnilo celé odůvodnění rozhodnutí, protože u kauzy, která se týká premiéra země, to je ve veřejném zájmu.

Na 28. září jsme ohlásili celorepublikové občanské akce nazvané Kroky pro demokracii. Je zřejmé, že kvůli událostem posledních dní tato regionální setkání dostanou mnohem silnější protestní náboj. Nedemonstrujeme za změnu verdiktu, ale důrazně žádáme jasné vysvětlení a zveřejnění celého odůvodnění.

Andrej Babiš stále zůstává v obrovském střetu zájmů, který poškozuje celý stát. Jako faktický vlastník Agrofertu ovlivňuje mnoho politických rozhodnutí, která mají vliv na zisk jeho firem. Jako mediální magnát ovlivňuje veřejné mínění ve svůj prospěch. Stále je vyšetřován kvůli možným daňovým únikům. A jako předseda vlády může navíc kdykoliv odvolat nejvyššího státního zástupce, který má přezkoumat zastavení Babišova stíhání. Něco takového je absurdní.

Proto je i nadále zcela nepřijatelné, aby byl takový člověk premiérem. Andrej Babiš nám dává stále víc a víc důvodů, aby to 16. listopadu tady na Letenské pláni nebyla oslava, ale demonstrace!

Stanovisko ke stažení.

ENGLISH VERSION HERE.

Zapojte se a proměňte slova v činy ještě dnes

Podepište výzvu

Přidejte se k 543 395 demokratům, kteří podepsali naši výzvu.

Akční centrum

Zjistěte, jakým způsobem se můžete zapojit právě Vy.

Darujte

Darování je nejjednodušší a nejrychlejší cesta, jak se můžete zapojit hned teď.

Sdílet stránku
Zkopírovat odkaz do schránky
Sdílet na Facebooku