Facebook
Instagram
YouTube
Xko
|
EN
Account
Zobrazit menu
Menu
Zobrazit menu
Menu

CHCETE ŽÍT V BEZPEČNÉ EVROPĚ? BĚŽTE VOLIT 7.-8. ČERVNA!

Sdílet stránku
Zkopírovat odkaz do schránky
Sdílet na Facebooku

Členství v Evropské unii přináší kromě ekonomických také bezpečnostní benefiy a mnoho dalších výhod spojených s posílením politické stability či ochranou základních lidských práv občanů všech členských států. Pouze jednotná a silná Evropa může být rovnocenným hráčem na poli s velmocemi, jako je Čína, Rusko nebo USA.

Od začátku války na Ukrajině ukazuje EU, že její podpora napadeného státu bude klíčová nejen pro budoucnost Ukrajiny, ale také pro bezpečí celé Evropy.

Proruským vlivům, oligarchizaci a vzestupu populismu se ale Evropa dlouhodobě brání také uvnitř svých vlastních hranic. Ať už je to sankcemi proti politikům rozvracejícím jednotu Evropy, společným bojem proti dezinformacím nebo ochranou svobody a nezávislosti médií. Evropská unie podporuje své členské státy v boji za své demokratické hodnoty a bezpečí.

Jednotná evropská integrace jako záruka bezpečí

Evropské společenství vzniklo mimo jiné i v reakci na hrůzy druhé světové války. V současnosti je však válka na evropském kontinentu v podobě Ruské agrese na Ukrajině opět přítomná a Rusko znovu potvrzuje, že zkrátka neví, kde má hranice. A to je problém, kterému nelze čelit samostatně a je proto potřeba, aby Evropa zůstala jednotná. Jedině tak si totiž můžeme zajistit bezpečnost.

Není to ale jen otázka bezpečnosti. Jen pokud budeme v Evropě mluvit v klíčových otázkách jedním hlasem, můžeme se stát rovnocenným partnerem globálních mocností jako jsou Spojené státy a protiváhou rostoucích mocností jako je Čína.

EU chrání svobodu a nezávislost médií

Podle loňského indexu Reportérů bez hranic stále více států selhává ve své roli garantů autonomie médií. V Evropě zaznamenaly propad i země na špici žebříku jako jsou Norsko či Irsko a Slovensko, kde veřejnoprávním médiím hrozí zestátnění, se propadlo ze 17. na 29. místo.

Česko, se i přes sliby současné vlády o posílení transparentnosti veřejnoprávních médií, propadlo o tři pozice na 17. místo. Začíná také čelit útokům na veřejnoprávní média od opozice a od soukromé konkurence mnohdy vlastněné velkým byznysem.

Právě kvůli této hrozbě hraje dnes Evropa klíčovou úlohu v ochraně nezávislosti médií. Evropský parlament v březnu přijal tzv. Evropský akt o svobodě médií, který má na celoevropské úrovni zásadním způsobem chránit novináře před politickým a ekonomickým vměšováním a posílit transparentnost vlastnictví médií a jejich financování.

Význam tohoto aktu a odhodlání Evropské unie chránit nezávislost médií nedávno potvrdila i eurokomisařka pro unijní hodnoty Věra Jourová. Ta si v dubnu zajela na Slovensko vyříkat ataky slovenské vlády přímo s premiérem a slovenskou ministryní kultury.

Nezávislá média jsou pro fungování naší demokracie klíčová. A EU je dnes, dřív než kdy jindy, klíčová právě pro nezávislost médií.

Jednotná Evropa je protiváha oligarchům a populistům

I přes společnou snahu lídrů evropské integrace se objevují i hlasy, které chtějí jednotu Evropy narušovat a Evropskou unii silou ohýbat podle svých vlastních zájmů. Často jsou tito politici spojováni s populismem, zneužíváním moci a myšlenkovým odklonem k putinovskému Rusku. Jen sebevědomé a jednotné spojenectví evropských států může těmto populistům efektivně čelit a umírnit jejich rozvratné tendence.

Maďarský premiér Viktor Orbán dlouhodobě napadá demokratické evropské hodnoty a čím dál tím více inklinuje k autoritářskému Rusku. Nedávno dokonce prohlásil, že pokud si chce Maďarsko zachovat suverenitu, nezbývá mu nic jiného, než okupovat Brusel. ,,Byli jsme oklamání. Je čas na vzpouru, abychom obnovili sebeúctu Evropanů”.

Orbán dlouhodobě v Bruselu bojkotuje jednání o pomoci Ukrajině a o dění na Ukrajině dezinformuje. Podle Orbána Ukrajina není suverénním státem a může bojovat jen proto, že ji my na Západě podporujeme. Orbán obviňuje Evropu z toho, že chce Maďarsko zatáhnout do války a rozdmýchává tak strach a nejistotu, která maďarskou společnost rozděluje.

Nesmíme propadat strachu a dezinformačním kampaním, které jsou vedeny ze stran populistických lídrů, ke kterým se Viktor Orbán řadí. Evropa je silná jedině jednotná.

Zapojte se a proměňte slova v činy ještě dnes

Podepište výzvu

Přidejte se k 543 395 demokratům, kteří podepsali naši výzvu.

Akční centrum

Zjistěte, jakým způsobem se můžete zapojit právě Vy.

Darujte

Darování je nejjednodušší a nejrychlejší cesta, jak se můžete zapojit hned teď.

Sdílet stránku
Zkopírovat odkaz do schránky
Sdílet na Facebooku